DOSKONAŁOŚĆ: mistrzowski nawyk

„Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Arystoteles – filozof starożytnej Grecji

Dowiesz się: doskonałość nie jest jednorazowym aktem. Pamiętaj o nawykach. Nie możesz być w czymś doskonały jednego dnia drugiego już nie. Musisz wiedzieć jakich wyborów dokonywać. To ty decydujesz o swoim nastawieniu i decydujesz o nim każdego dnia.

Korzyści: budowanie zespołów, przywództwo, zwiększenie efektywności własnej, rozwój osobisty.

Przybliżony czas czytania: 2 min + film 3:28min

 
Świat sportu, ciężkiego treningu, bólu, wyrzeczeń, pokonywania trudności. W poszukiwaniu rezerw, źródeł motywacji. Droga codziennych działań rozwojowych, usprawnień. Wszystko po to by stawać się doskonalszym a przez to osiągać sukcesy, spełniać się, cieszyć tym co robimy, czego doświadczamy.

Czym jest droga do mistrzostwa? Często … punktem gdzieś na horyzoncie, do którego można jedynie zmierzać, a samo osiągnięcie nie jest celem samym w sobie. To droga praktykowania, doświadczania i rozwoju.

Dwa tygodnie temu byłem na warsztatach u Pawła Habrata, który wspólnie z Łukaszem Smolarowem przedstawiali warsztat pracy trenera mentalnego z zawodnikami piłki nożnej. Świat piłki, przyznać muszę, nie jest do końca mi znany. To co było bardzo cenne przedstawili go „od kuchni” bazując na ogromie praktycznych doświadczeń. Niekoniecznie więc taki jaki serwują nam media skoncentrowane głównie na golach, transferach, milionach dolarów.

„Kasa będzie jutro”. Znacie? Jeśli nie to polecam. Wielowymiarowa historia. Z jednej strony opowieść o tym jak jedna osoba może zniszczyć ponad 100 letnią historię klubu piłkarskiego. A z drugiej, mimo wielu niedogodności, rozwój zespołu, dążenie do doskonałości. Kontrast wartości, tego co w życiu nadaje kierunku a później napędu. Dwa skrajne bieguny.

  • ja – my jako zespół i kibice
  • kasa ponad wszystko – rozwój i dążenie do doskonałości
  • świat wirtualny – rzeczywistość, trud, pokonywanie kolejnych trudności
  • „mistrzostwo” – mistrzostwo

Bill Beswick, autoryt z zakresu psychologii sportu specjalizujący się w obszarze piłki nożnej inspirująco opowiada o doskonałości. Kondensat tego na czym warto się koncentrować. Jego wypowiedź można odnieść do różnych dziedzin życia. Na co powinien zwrócić uwagę lider, przywódca, trener ale też zawodnik, my wszyscy, którzy realizujemy cele, chcemy się rozwijać. Zapraszam do inspiracji.

 

Drużyna musi zachowywać równowagę. Drużyna składa się z żołnierzy, silnych i bardzo zdyscyplinowanych zawodników, oraz artystów. Drużyna musi dbać o artystów, ponieważ artyści potrafią zmieniać grę w jednym momencie.

Nie ma osobowości, która nie pasowałby do drużyny, ale drużyna musi ją umieć zaadoptować.

Są dwa  ważne czynniki wpływające na zachowanie piłkarzy. Hardware: przygotowanie fizyczne, techniczne i taktyczne oraz software czyli mentalne, emocjonalne, oraz  styl życia.

Styl życia może być „zabójcą”. Wysokie kontrakty młodych zawodników,  powodują trudności w wyborach życiowych jakich dokonują. Wybory między życiem sportowym i życiem niesportowym. Nie wystarczy, że trenują swoje ciało, muszą również trenować swój umysł.

Charakter zawodnika odzwierciedla często gra przez 90 minut. Jak reagują na straty, jak reagują na wyzwania i  napotkane trudności, mając przewagę czy przegrywając .

Nastawienie jest jak bak paliwa, zużywa się. Zaczynamy z dobrym nastawieniem w życiu codziennym, spotkaniach i różnych sytuacjach, w końcu opróżniamy go. Nastawienie wyczerpuje się. Musimy szukać okazji by go napełnić.

Jeśli zdecydujesz się być w czymś doskonały pamiętaj o nawykach. Nie możesz być w czymś doskonały jednego dnia drugiego już nie. Musisz wiedzieć jakich wyborów dokonywać. To ty decydujesz o swoim nastawieniu i decydujesz o nim każdego dnia. To jest właśnie nastawienie mentalne, nie chodzi o to żeby wykonać to  raz, nie chodzi o to by być silnym w jednej grze, chodzi o to by być silnym w każdej grze. Nie chodzi o to żeby być silnym kiedy się wygrywa, ale chodzi o to że kiedy się przegrywa zachowywać siłę mentalną i starać się powrócić do gry.

Meczu nie wygrywa się w dzień kiedy się on odbywa. Trzeba ciężko pracować w poniedziałek, wtorek, środę, czwartek, piątek i udowadniać swoje umiejętności i siłę. Wtedy w dzień meczu to zacznie działać. Musisz każdego dnia rozwijać się, poprawiać swoje umiejętności o mały procent. Bo czasami 1%  decyduje o wyniku w sezonie.

Materiały źródłowe:

  1. Strona Billa Beswick’a
  2. Tłumaczenie filmu udostępnione dzięki uprzejmości Pawła Habrata
Autor wpisu: Autor: Remigiusz Kinas, coach ICF/ACC (specjalizacja – coaching efektywności), trener przygotowania mentalnego, wieloletni manager. Pracuje ze sportowcami oraz liderami. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, metodami wprowadzania trwałych zmian, zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Aktywnie uprawiający biegi długodystansowe. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.