Cieszyć się życiem milionera …

Pytanie tygodnia – #4

 

„Nasza rzeczywistość jest złudzeniem, aczkolwiek bardzo przekonującym.”

Albert Einstein – twórca ogólnej i szczególnej teorii względności

Dowiesz się: Za czym gonisz, co już posiadasz? Z czego możesz zrezygnować by cieszyć się pełniejszym życiem? Jak wygląda życie mentalnego milionera? Gdzie podziały ostatnie lata Twojego życia?

Korzyści: inspiracja, zwiększenie efektywności własnej, rozwój osobisty

Przybliżony czas czytania: 4 min

 
Amerykański biznesem na polecenie lekarza wybrał się na urlop do małej meksykańskiej wioski nad brzegiem morza. Pierwszego ranka nie mógł spać po pilnym telefonie z biura, więc wyszedł na pomost, by pozbierać myśli. Przy przystani cumowała tylko jedna malutka łódka rybacka, a w niej kilka olbrzymich tuńczyków zółtopłetwych. Amerykanin pochwalił ryby Meksykanina.

– Jak dużo czasu zajęło ci ich złapanie? – spytał Amerykanin
– Tylko chwilę – odpowiedział Meksykanin zaskakująco dobrą angielszczyzną.
– Dlaczego nie zostałeś na morzu dłużej, aby nałapać więcej ryb? – pytał dalej Amerykanin.
– Tyle wystarczy mi dla wyżywienia mojej rodziny i obdarowania przyjaciół – powiedział Meksykanin, przekładając ryby do kosza.
– Ale … Czym poza tym się zajmujesz?

Meksykanin spojrzał na niego i uśmiechnął się.
– Długo śpię, trochę wędkuję, bawię się z dziećmi, w czasie sjesty odpoczywam z moją żoną Julią, co wieczór idę do miasta, gdzie popijam wino i gram z amigos na gitarze. Żyję pełnią życia i jestem bardzo zajęty, senor.
Amerykanin uśmiechnął się i wyprostował.
– Sir, jestem po studniach MBA na Harvardzie i mogę ci pomóc. Powinieneś spędzać więcej czasu na łowieniu ryb, a potem kupić sobie większą łódź. Za jakiś czas będziesz mógł kupić kilka łodzi i łowić jeszcze więcej. W końcu dorobisz się całej floty kutrów rybackich. Zamiast sprzedawać swój połów pośrednikowi – ciągnął dalej – będziesz mógł dostarczyć ryby bezpośrednio do konsumentów, a kiedyś nawet otworzyć własną przetwórnię. Będziesz kontrolował produkty, przetwarzał je i dystrybuował. Musisz oczywiście wyrwać się z tej małej rybackiej wioski, zamieszkać w stolicy swojego kraju, potem w Los Angeles, a w końcu w Nowym Jorku, gdzie będziesz mógł prowadzić własne, rosnące wciąż przedsiębiorstwo z odpowiednią kadrą zarządzającą.

Meksykański rybak spytał:
– Ale, senor, ile czasu mi to wszystko zajmie?
Na to Amerykanin odpowiedział:
– Od piętnastu do dwudziestu lat, najwyżej dwadzieścia pięć.
– A co potem, senor?

Amerykanin roześmiał się i odpowiedział:
– To właśnie najlepsza część życia. We właściwym czasie będziesz mógł zrobić ofertę publiczną i sprzedać akcje swojej firmy, dzięki czemu staniesz się bardzo bogaty. Możesz zarobić miliony.
– Milion, senor? A co potem?
– Potem możesz przejść na emeryturę, przeprowadzić się do małej rybackiej wioski nad brzegiem morza, długo spać, trochę wędkować, bawić się z dziećmi, spędzać z żoną sjestę, a wieczorami wychodzić do miasta, by napić się wina i pograć na gitarze z przyjaciółmi.

Historia pochodzi z książki „4-godzinny tydzień pracy”[1]. Kiedy ją czytałem w głowie kotłowało się kilka pytań. Za czym gonisz, co już posiadasz? Z czego możesz zrezygnować by cieszyć się pełniejszym życiem? Jak wygląda życie mentalnego milionera? Gdzie podziały ostatnie lata Twojego życia?

Teraz pytanie do Ciebie … „Jak?”

performance - coaching - życie milionera

 
Jeśli poczułeś się zainspirowany, pomyślałeś „o ciekawe pytanie”, „trudne”, „nigdy o tym w taki sposób nie myślałem” poproszę o jedną przysługę. Udostępnij wpis innej osobie. Może i ona odkryje w sobie coś nowego? Kto wie?

Materiały źródłowe:

  1. 4-godzinny tydzień pracy. Timothy Ferriss
Autor wpisu: Autor: Remigiusz Kinas, coach ICF/ACC (specjalizacja – coaching efektywności), trener przygotowania mentalnego, wieloletni manager. Pracuje ze sportowcami oraz liderami. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, metodami wprowadzania trwałych zmian, zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Aktywnie uprawiający biegi długodystansowe. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.