Mistrzowskie inspiracje: Jego droga do mistrzostwa

„Co robisz dzisiaj, aby stać się mistrzem?”
Dayton McLane

Dowiesz się: porażka może być początkiem wielkiej drogi, pod warunkiem odnalezienia kontaktu z samym sobą, budowania dobrych relacji nie tylko z innymi ale przede wszystkim z samym sobą. Czym jest prawdziwy sukces i prawdziwe mistrzostwo. Seria – mistrzowskie inspiracje.

Przybliżony czas czytania: 5 minut

 
Dzisiaj zupełnie wakacyjnie. Historia wielkiego sportowca ubrana w jego własne słowa. Tak by ze spokojem, być może leżąc na plaży i zażywając słonecznej kąpieli odpłynąć i zagłębić się w swoich myślach w poszukiwaniu inspiracji. A być może zupełnie w innych okolicznościach? W pośpiechu, między kolejnymi zadaniami, na 5 minutowej przerwie by złapać dystans, by wyjątkowo dać coś sobie.

Kilka tygodni temu byłem na jego wykładzie. Dosłownie dwa dni później przypadkowo trafiliśmy na siebie wchodząc do tej samej windy jednak już w zupełnie innym mieście, innych okolicznościach. Mknął wtedy bezszelestnie po korytarzach wielkiego, szklanego biurowca a ja próbowałem dotrzymać mu równego kroku. O kim mowa? Robert Korzeniowski.

Tuż po wykładzie w moich uszach rezonowały dwa zdania. Pierwsze wypowiedziane przez komentatora podczas finiszu na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (złoty medal w chodzie na dystansie 50km) – „Jak się ma wielki cel można cierpieć radośnie”. Miło było, po wielu latach, zobaczyć ponownie scenę radości, zwycięstwa, olimpijskiego złota. Drugie, będące mottem wykładu – „Czas jest moim sprzymierzeńcem”.

I tak kupiłem książkę[1], którą wziąłem do ręki już po raz kolejny. Podczas jej lektury powstał pomysł na wakacyjny wpis. Krótki, pozbawiony komentarzy, dodatkowych analiz. Oparty na kilku cytatach z książki. Pogrupowany według pięciu myśli przewodnich – porażka, odnaleźć siebie, w poszukiwaniu sensu, sukces, prawdziwe mistrzostwo.

Niektóre porady wydają się oczywiste. Ale ile razy trzeba je usłyszeć by odkryć ich prawdziwe znaczenie? By poznać wartość, działać w zgodzie z zawartą w nich lekcją? Jak formowanie nawyków – niektóre trafiają szybko, inne dopiero często powtarzane stają się naszą drugą naturą.

Może któryś z cytatów pomoże Wam odkryć nową nieznaną perspektywę, a może nabierzecie pewności, że droga która podążacie jest tą właściwą. Wiedza opisana w książce oparta jest na głębokim doświadczeniu i praktyce Roberta Korzeniowskiego. Zero teoretyzowania, sprawdzone w boju, w najtrudniejszych momentach, wtedy kiedy wątpliwości nabierają większej mocy niż wizja mistrzostwa. Te się sprawdziły.

 

JAK WYKORZYSTAĆ PORAŻKĘ[2]

„Są porażki. Będą zawsze. Najistotniejsza jest analiza.”

„Chyba największym moim krokiem ku sukcesowi było w pierwszej fazie udźwignięcie porażki. Paradoksalnie ona stała się zaczątkiem sukcesu”.

„To nie wstyd przegrać. Raz jest tak, raz jest siak. Ja jeszcze mogę się od mojego rywala, nawet tego, co mnie pokonał, a może głównie od tego, który mnie pokonał, czegoś nauczyć”.

JAK ODNALEŹĆ SIEBIE?

„To, czego mi potem bardzo brakowało w pracy w korporacji, to właśnie możliwości takiego bezwzględnego zarządzania czasem potrzebnym na refleksję”.

„Warto dzielić życie z ludźmi, którzy są nam bliscy, ale warto też zanurzyć się w siebie. (…) Zamiast pożyczać emocje od tłumu, może warto po prostu nastawić fale na odbiór samego siebie, swoich myśli i emocji”.

„Obserwuję różnych ludzi w moim otoczeniu, którzy uciekają od siebie, którzy to spotkanie z samym sobą przekładają jak spotkanie z dentystą. Mimo że ząb boli jak cholera, to połykają kolejną tabletkę, a chorego zęba nie leczą.”

JAK BUDOWAĆ SUKCES?[3]

„Po prostu czułem, że kolejne ważne osiągnięcie, sukces jest tylko kwestią czasu, a nie kwestią przypadku czy okoliczności zewnętrznych”.

„To było ważne, zapanować nad sobą. Stać się mistrzem dla samego siebie.”

„Uważam, że trzeba inwestować w atuty, a nie roztkliwiać się nad tymi dziewiątkami, które też mamy w naszej talii. Oswójmy się z faktem ich istnienia, puśćmy do nich oko i zapomnijmy o nich – tak po prostu.”

W POSZUKIWANIU SENSU?

„Pamiętaj, bohater to ten, który staje się świadomy. Świadomy siebie, swoich mocnych i słabych stron swoich możliwości, potrzeb i oczekiwań. Możesz stać się tego świadomy. Możesz stać się bohaterem. Każdego dnia.”

„Szukam wiedzy, nie stronię od dobrych rad”.

„No i jest taki kamień, który powinien mieć szczególną barwę. To jest kamień miłości własnej. Czyli moja własna akceptacja tego, co robię i moje pozytywne emocje wobec samego siebie (…) nie chodzi o samo zakochanie się w sobie, tylko o to, że jest mi dobrze ze sobą.”

PO CZYM POZNAĆ PRAWDZIWE MISTRZOSTWO?

„Myślę, że dobry nauczyciel przede wszystkim potrafi słuchać swojego ucznia, bo wtedy wciąga go w interakcję. Każde bowiem założenie planu treningowego ma dopiero wtedy sens i dopiero wtedy jest skuteczne, kiedy staje się osobistym planem ucznia”.

„Świat składa się z bardzo wielu wybitnych ludzi – każdy w swojej dziedzinie, w czymś tam jest najlepszy albo chociaż do tego dąży. Jeśli jestem mistrzem w jakiejś dziedzinie, to nie jest to powód, aby narzucać się innym. Nie jestem jedynym mistrzem, a mój świat i moje mistrzostwo największą wartość mają dla mnie samego. Mam zatem budować dobre relacje, pełne harmonii z tymi, którzy też są specjalistami, mistrzami w swoich dziedzinach, mistrzami życia i codzienności”.

„Chcąc cokolwiek w sobie rozwinąć, człowiek powinien być gotowy do jak największego przekazywania innym tego, co ma”. „Czas nam sprzyja, bo się wtedy rozwijamy i to, co możemy przekazać innym, ma inny wymiar”.
A teraz tak na prawdę pytanie do Ciebie – którą z wymienionych sentencji weźmiesz ze sobą i co z nią zrobisz?

Uwaga! KONKURS – do wygrania książka „Robert Korzeniowski – moja droga do mistrzostwa”.

Materiały źródłowe:

  1. Moja droga do mistrzostwa – Robert Korzeniowski, Izabela Barton-Smoczyńska
  2. Dyskwalifikacja Roberta Korzeniowskiego – Barcelona 1992
  3. Ateny 2004. Złoto na Igrzyskach Olimpijskich.
Autor wpisu: Autor: Remigiusz Kinas, coach ICF/ACC (specjalizacja – coaching efektywności), wieloletni manager, student Psychologii w Sporcie Pozytywnym (SWPS). Pracuje ze sportowcami oraz liderami. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, metodami wprowadzania trwałych zmian, zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Aktywnie uprawiający biegi długodystansowe. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.