Nie czekaj do końca życia by żałować tego czego możesz uniknąć już dzisiaj

Pytanie tygodnia – #5

 

„Życie jest zbyt krótkie, by było małe.”

Benjamin Disraeli – premier Wielkiej Brytanii (w latach 1868 i 1874-1880)

Dowiesz się: okazuje się, większość ludzi spełniła tylko część swych życiowych marzeń. W pogoni za tym co opłaca się robić, tracimy z oczu to co warto robić. Czego żałowały osoby na łożu śmierci? W co warto inwestować swój czas, energię?

Korzyści: inspiracja, rozwój osobisty, efektywność własna

Przybliżony czas czytania: 1 min

 
Bronnie Ware przez lata pracowała jako pielęgniarka na oddziale paliatywnym w jednym z australijskich szpitali. Opiekowała się pacjentami, którym nie pozostało więcej niż 3 miesiące życia. Podczas swojej pracy przeprowadzała wywiady, które później publikowała na swoim blogu. W wypowiedziach dostrzegła prawidłowość. Pacjenci na łożu śmierci podkreślali znaczenie pewnych obszarów, które nadawały życiu wartości. Jednocześnie żałowali, że postępowali w inny sposób.

  • Żałuję, że nie pozwoliłem sobie być szczęśliwszy.
  • Żałuję, że nie byłem w kontakcie z moimi przyjaciółmi.
  • Żałuję, że nie okazywałem swoich prawdziwych uczuć.
  • Żałuję, że pracowałem tak ciężko.
  • Żałuję, że nie miałem odwagi żeby żyć tak jak ja chciałem, a nie tak jak inni oczekiwali tego ode mnie.

A teraz wyobraź sobie, że żyjesz tak jak do tej pory. Nie dokonujesz żadnych zmian. Czego będziesz żałował w przyszłości? Jaki obszar zaniedbujesz najbardziej? Wykonaj proste ćwiczenie. Przeanalizuj każdy z wniosków. Który wymaga wprowadzenia najpilniejszych zmian?

Zdefiniuj jedną czynność, taką którą możesz z łatwością powtarzać każdego dnia. Niech przyniesie poprawę Twojego szczęścia i spełnienia w przyszłości. Od czego zaczynasz?

Dużą umiejętnością jest definiowanie czynności w taki sposób by jednocześnie pozytywnie wpływała na kilka obszarów. Jak budować odwagę życia własnymi wartościami (nie oczekiwaniami innych) i jednocześnie wzmacniać relacje ze swoimi przyjaciółmi? Jak zwolnić z pracą i dać sobie przyzwolenie na okazywanie swoich prawdziwych uczuć?

Materiały źródłowe:

  1. The Top Five Regrets of the Dying. Bronnie Ware
Autor wpisu: Autor: Remigiusz Kinas, coach ICF/ACC (specjalizacja – coaching efektywności), trener przygotowania mentalnego, wieloletni manager. Pracuje ze sportowcami oraz liderami. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, metodami wprowadzania trwałych zmian, zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Aktywnie uprawiający biegi długodystansowe. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.