Osiąganie celów, czyli kim chcę być

Osiąganie celów – popularny i dobrze opracowany temat. Dlaczego zatem tak trudno je osiągnąć? Napisano setki książek na temat ich planowania, realizowania. Na początku roku wielu tworzy postanowienia, które trwają zaledwie kilka dni, tygodni. Zdecydowana większość metodyk ich osiągania skupia się na samym celu, jego prawidłowej definicji oraz metodach tworzenia planu działania.

I tak samo schudnąć 10kg, przebiec maraton poniżej 3 godzin nie wystarczy. To cele ilościowe, które co najwyżej mogą stać się punktami kontrolnymi. Marchewki, które szybko niestety staną się zgniłymi warzywami. Zamiast długoterminowej motywacji wywołają paniczne poszukiwanie usprawiedliwienia dlaczego tym razem się nie udało.

Nie mów o tym co chcesz osiągnąć, zastanów się jakim typem osoby chcesz być. Jak już będziesz wiedzieć zadaj inne pytanie. W jakich Twoich obecnych działaniach należy wprowadzić poprawę by stać się tym kim chcesz być? Jakie nowe zachowanie wprowadzić do życia by przybliżyć się do celu. Jak zmienić przekonania, te niekoniecznie prawdziwe, które nas definiują. Czyli jak być doskonalszą formą siebie. To właśnie efektywność działania jest celem samym w sobie.

„Jestem osobą, która dba o zdrowy styl życia”

Przypuśćmy, że chcesz schudnąć 10kg. Jakim typem człowieka chcesz być? Zdrowo odżywiającym się? A może wysportowanym? A może po prostu dbającym o siebie? Na początku może być trudno, możesz czuć, że utknąłeś ale rusz do przodu. Kiedy już wybierzesz zdefiniuj na początek jedno działanie, usprawnienie w danym obszarze. Skoncentuj się wyłącznie na zachowaniu, działaniu. To w ostateczności doprowadzi Ciebie do celu prędzej niż myślisz.

A co usprawnić w pierwszej kolejności? Wielu z nas jest świadomym od czego zacząć, ale jeśli chcesz efektywiejszego sposobu poproś swoich znajomych (koniecznie kilka osób) o informację zwrotną. Niech szczerze odpowiedzą Tobie na jedno pytanie „Na podstawie tego jak mnie znasz, jeśli mógłbym być zdecydowanie lepszy w jednej rzeczy, to co byłoby tym czymś?”.