Pewność siebie? Zacznij od tego …

„To nie górę pokonujemy, lecz siebie.”

Edmund Hillary – nowozelandzki himalaista i polarnik, z zawodu pszczelarz

Dowiesz się: Budowania pewności siebie musimy się nauczyć sami, nikt nie zrobi tego za nas. Zanim zaczniesz wzmocnij samoświadomość. Takie podejście pozwoli na efektywne działanie, wybór lepszych kierunków, bardziej dostosowanych do nas samych.

Korzyści: zwiększenie efektywności własnej, rozwój osobisty, motywacja, budowanie silnej woli, osiąganie celów

Przybliżony czas czytania: 2 min + film 4 minuty

 
W środę przeprowadziliśmy kolejne warsztaty z cyklu Głowa Rządzi Biegaczem. Przed spotkaniem, w mojej głowie, pojawiło się nawykowe pytanie „ Czego nauczę się od uczestników?” I wiecie co? Za każdym razem wynoszę wiele przemyśleń, pytań oraz inspiracji. Dzielenie się wiedzą jest świetnym nawykiem, metodą zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. Otwartość i ciekawość powoduje, że zawsze odkrywam coś nowego, coś czego dotychczas nie zauważałem. Uczestnicy są naszymi ekspertami, nauczycielami. Różnorodność i praca w zespole jest naszym katalizatorem wzrostu. Świetnie się przy tym bawimy.

Na warsztatach została poruszona tematyka budowania pewności siebie. W moim odczuciu jest to jedna z najważniejszych umiejętności. Dotyka ona nie tylko sportu, który jest tłem i pretekstem naszych spotkań, ale również codziennych sytuacji. Jak znaleźć dobrą pracę, kiedy skuleni i niepewni siebie siedzimy na rozmowie rekrutacyjnej? Jak zostać wybranym przez managera do drużyny marzeń, kiedy ze spuszczonym wzrokiem biegamy po boisku? Jak znaleźć swoją miłość, kiedy wstydzimy się podejść do obcej osoby? Jak w firmie przedstawić swój innowacyjny pomysł, kiedy czujemy się niepewni swoich myśli?

Pewności siebie musimy się nauczyć sami, nikt nie zrobi tego za nas. Mam dla Ciebie dwie wiadomości. Dobra jest taka, że możemy ją zwiększać, budować. Jeszcze lepsza jest taka, że wiemy w jaki sposób. Kilka recept poznasz w kolejnym tygodniu. Podzielę się wówczas praktycznymi poradami naszych uczestników. Doceniajmy doświadczenia innych wyniesione z przysłowiowego pola bitwy. Pewność siebie zdobyta podczas warsztatów, płynąca ze szczerych chęci, bardzo wiele wnosi, zaryzykuję stwierdzeniem, że może okazać się w przyszłości bezcenna. Chętnie się nią z Wami podzielę. Wystarczy odwiedzić mnie za tydzień.

Każda podróż nawet ta dookoła świata rozpoczyna się od pierwszego kroku. Zanim zaczniesz działać, wykonaj ten pierwszy być może najważniejszy w podróży budowania pewności siebie. Michael Jordan w drodze na szczyt mawiał – bądź mistrzem podstaw. Stwórz fundamenty, na których będziesz budował katedrę. Jeśli tak zrobisz będziesz wzrastał. Wolny od lęków, niepewności i strachu, że coś może się zawalić, coś może pójść nie tak. Dla mnie samoświadomość jest podstawą. Pozwala na efektywne działanie, wybór lepszych kierunków, bardziej dostosowanych do nas samych.

Performance Coaching - Pewność siebie

 
Zanim zaczniesz budować poczucie pewności siebie, wzmocnij samoświadomość. Nie możemy zmienić tego, czego nie rozumiemy, czego nie znamy. Kluczem do wszelkich zmian jest samoświadomość, która dostarczy Ci odpowiedzi, pomoże wyznaczyć kierunki. A skoro już ją angażujemy to automatycznie pojawiają się pytania. Pomagają nam one odszukać to czego szukamy. Odpowiedź jest w nas. Jest też na zewnątrz. Warto korzystać z takiego wsparcia.

  • Jakie myśli świadczą o Twojej niskiej albo wysokiej pewności siebie?
  • Jakie działania to potwierdzają?
  • Jakich dzięki niej dokonujesz wyborów w swoim życiu?
  • W jakich dziedzinach inni postrzegają Ciebie jako osobę o niewielkim poczuciu pewności siebie?

Bądź wobec Siebie uczciwy. Poszukaj obszarów, gdzie potrzebny jest impuls do zbudowania bardziej pewnego „JA”. Dzisiaj chciałbym abyś poznał drugą stronę samoświadomości. Poznaj swoich sojuszników. Oni pomogą Tobie w zmianie, budowaniu efektywnej pewności siebie. Kim są? Już za chwilę to odkryjesz. Będą Towarzyszyć Tobie w dalszej podróży. Warto wiedzieć z kim pójdziesz dalej. Pozostaje odpowiedzieć na jedno pytanie …

Od czego zacząć? Odpowiedź znajdziesz w filmie, który załączyłem do tego wpisu. Został on zaczerpnięty z blogu paulinabasta.com. Film był jedną z inspiracji naszych warsztatów. Jestem ciekawy jak odpowiesz na pytanie?

 

Autor wpisu: Autor: Remigiusz Kinas, coach ICF/ACC (specjalizacja – coaching efektywności), trener przygotowania mentalnego, wieloletni manager. Pracuje ze sportowcami oraz liderami. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, metodami wprowadzania trwałych zmian, zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Aktywnie uprawiający biegi długodystansowe. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.