PRZESZKODY: naturą rozwoju …

„Rzeczy, które bolą kształcą.”

Benjamin Franklin – amerykański polityk, drukarz, uczony, filozof i wolnomularz

Dowiesz się: doświadczanie trudnych sytuacji nie jest powodem by przestać robić to o czym marzysz. Na co zwrócić uwagę kiedy doświadczamy trudności, kiedy napotykamy przeszkody na swojej drodze?

Korzyści: zwiększenie efektywności własnej, rozwój osobisty, motywacja, budowanie silnej woli, osiąganie celów

Przybliżony czas czytania: 3 min

 
Na blogu piszę o rozwoju, o efektywności. W jaki sposób iść do przodu. Jak stać się lepszą wersją siebie tak by łatwiej i z większą przyjemnością realizować swoje kolejne marzenia, cele. Ale życie to nie tylko podążanie do przodu. Niekiedy stajemy w miejscu. Doświadczamy sytuacji kiedy coś idzie nie tak jak byśmy chcieli. Dzisiaj zebrałem kilka myśli, wskazówek, które są podpowiedzią jak mimo przeciwności, trudnych sytuacji zachować spokój i dalej robić swoje.

W życiu nic nie trwa wiecznie

Wszystko się zmienia. Każdy dzień niesie ze sobą coś innego. Trudne sytuacje są przejściowe. Nie trwają wiecznie. Ważne by nie oczekiwać natychmiastowych zmian, rozwiązania trudności. Małe kroki, wykonywane teraz, przyniosą korzyści i zmianę w przyszłości. Proces jest tym co działa. Zrywy i rewolucje to wielki koszt, który niekoniecznie doprowadza do celu.

Performacne Coaching - Cierpliwość i rozwój

 

Narzekanie i zamartwianie się nie są rozwiązaniem

W trudnych sytuacjach wiele energii poświęcamy na zamartwianie lub użalaniem się nad sobą. Szukamy w ten sposób wsparcia, ratunku. Pozostajemy osamotnieni. Mamy jeszcze większe pretensje do otaczającego nas świata. Budujemy oczekiwania, które jeszcze bardziej ciągną nas w dół. Narzekanie i zamartwianie się nie są rozwiązaniem. To jedynie mało produktywny stan umysłu. Produkt naszych przekonań, których sztywno się trzymamy.

Performance Coaching - Myśli i rozwój

 
Kiedy doświadczamy trudnych sytuacji ważne jest odzyskanie kontroli. Później dopiero kolejny krok. Trudne sytuacje traktuj jako sprawy do załatwienia a nie jako źródło narzekania i podkręcania swego stanu emocjonalnego. Chłodne, profesjonalne podejście. Kolejne zadanie do wykonania. Tyle …

Każda trudna sytuacja niesie nowe doświadczenia

Trudne sytuacje są najlepszym źródłem informacji zwrotnej. Zamiast mówić „mam problem”, „muszę z nim walczyć” zastanów się co ta sytuacja przynosi. Czego możesz się nauczyć. Dlaczego jej doświadczasz? Jakich informacji rozwojowych dostarcza? Na początku trudno pogodzić się ze zmianą sposobu myślenia z „tragedia jak źle, że mnie to spotkało” na „czego mogę się nauczyć”. Gdybyś jednak posiadał odpowiednie umiejętności to sytuacja, którą określasz jako trudną, umknęłaby Twojej uwadze. Nawet byś jej nie zauważył. Byłaby kolejną rzeczą do załatwienia. Więc w pewnym sensie trudne sytuacje dostarczają nam wiedzy o nas. Są sprawdzianem naszych umiejętności i kompetencji. Są niekiedy bolesnym darem. Dostarczają wiedzy o tym co możemy zmienić tak by w przyszłości doświadczać w zupełnie inny sposób.

Performacne Coaching - Trudności i rozwój

 

Nie stój w miejscu, idź dalej

Wybierz odpowiedni kierunek, każdy krok do czegoś prowadzi. Pamiętaj jednak, aby przed niczym się nie cofać, krok w bok wydłuża naszą drogę do sukcesu, ale nie świadczy o tym, że zostajemy z tyłu, bo nadal poszukujemy właściwej drogi.

Doświadczanie trudnych sytuacji nie jest powodem by przestać robić to o czym marzysz. Pamiętasz opowieść o Tomaszu Edisonie? Żył filozofią „nie ma takiej opcji jak niepowodzenie”. Podczas prac nad wynalezieniem żarówki przebadał ponad 1600 materiałów, z których można by stworzyć włókno! Zapytany o niepowodzenia stwierdził „To nie były niepowodzenia. Po prostu ODKRYŁEM tysiące ROZWIĄZAŃ, które nie działały”. To nie jedyna taka historia.

Doświadczając przeciwności warto być otwartym na poszukiwanie nowych rozwiązań, innych dróg. Zamiast być ekspertem, stać się ciekawskim dzieckiem. Zamiast kurczowo trzymać się swoich utartych schematów myślowych otworzyć się na nowe możliwości. To, że doświadczasz przeciwności wcale nie oznacza, że nie można być szczęśliwym.

Historia zna wiele przypadków, kiedy w wydawać by się mogło, tragicznych okolicznościach ludzie odnajdują siłę by iść dalej. Śmiertelnie chorzy stają się wzorem dla zupełnie zdrowych. Unieruchomieni, niezdolni do wykonania jakiegokolwiek ruchu, motywują sportowców. Czym jest większość naszych problemów? Fikcją?

Iść dalej i popełniać kolejne błędy czy tkwić w miejscu i oczekiwać na cud? Jeśli chcesz być dwa razy lepszy, zwiększ czterokrotnie liczbę popełnianych błędów. Możesz to osiągnąć tylko wtedy kiedy ruszysz do przodu. Cud nie przyjdzie sam chyba, że mu pomożesz. Działając.

Niekiedy to tylko myśli …

Mamy tendencję do przerysowywania rzeczywistości. Jesteśmy mistrzami w komplikowaniu prostych sytuacji. Nadajemy im wagi, magii. Traktujemy życie jako coś bardzo skomplikowanego. Budujemy pułapkę, w którą później sami wpadamy. Wiele czasu i energii poświęcamy na zgadywanie i dopowiadanie. Coś czego nie znamy, nie jesteśmy pewni, nie potrafimy wyjaśnić wywołuje w nas strach, poczucie niepewności. Dlatego staramy się nadać temu sens. Często jednak z automatu nasze myśli przepełnione są pesymizmem, strachem, lękiem, obawą przed stratą. Ile razy sytuacja, której oczekiwałeś, była inna od tej którą później zastałeś?

Performacne Coaching - To co widzisz i rozwój

 
Zmień swój punkt koncentracji. Z myślenia na działanie. Z siebie na kogoś innego. Zmień swoje myśli i zmienisz swoją rzeczywistość.

Ból jest częścią rozwoju

Trudne sytuacje często przynoszą ból zarówno ten fizyczny jak i emocjonalny. Mamy wpływ na to co odczuwamy. Dla jednych nawet niewielkie obciążenie może być trudne do zniesienia. Inni będą je traktowali jako wstęp do gry, niewinną rozgrzewkę. Tak samo z emocjami. Każda osoba inaczej reaguje na trudną sytuację. Jedni nadają jej magii, mocy przez co łatwiej wyprowadzani są z równowagi emocjonalnej. Dla innych ta sama sytuacja może nie mieć żadnego zabarwienia.

Sportowcy, którzy osiągali najwyższe laury potwierdzają, że ból jest ważnym elementem wzrostu. Bez poczucia, że „coś mnie uwiera” wchodzenie na wyższe poziomy umiejętności byłoby utrudnione albo niemożliwe. To świadectwo poszerzania strefy komfortu. Wychodzenia poza granice znanego i odkrywania tego co może nas uszlachetnić.

Performance Coaching- Ból i rozwój

 
Ból, poczucie dyskomfortu można zmniejszać. Są na to różne sposoby ale od nas zależy, którą drogę wybierzemy. Pierwszy to powrót do komfortu. Omijanie sytuacji, które dostarczają nam niewygodnych doświadczeń. Wybór natychmiastowej gratyfikacji, przyjemności. Te prędzej czy później dostarczą nam tego czego nie chcemy.

Inne podejście to trening „mięśnia”. Powolne, systematyczne, zwiększanie obciążenia. Konfrontowanie się z trudnymi sytuacjami. Wchodzenie w strefę, w której tracimy wygodę. Wyciąganie wniosków na przyszłość. Rozwój. Lepsze funkcjonowanie, szczęście.

Trudne sytuacje są wpisane życie. Zawsze będą nam towarzyszyć. Czy oznacza to, że mamy tracić szczęście? Trudna sytuacja dzisiaj, poczucie dyskomfortu, może stać się najlepszym motywatorem i wstępem do lepszej przyszłości. Ograniczenie uszlachetnia. Pozwala skupić się na tym co ważne.

Kiedy pokonujemy przeszkody ból jest czymś naturalnym. Dobrze go zrozumieć i docenić. Jest sygnałem, że właśnie powinniśmy zwrócić na coś uwagę. Tylko na co zwracasz swoją i innych uwagę?

Jeden zając na raz …

Kiedy gonisz kilka nie złapiesz żadnego. Podobnie z trudnymi sytuacjami. Zamiast wprowadzać kilka zmian jednocześnie, dorzucać paliwa do ognia, opanuj sytuację. Skoncentruj się na odzyskaniu kontroli. Powróć do podstaw. Zacznij od jednej rzeczy. Odzyskanie kontroli daje nadzieję i buduje motywację do dalszego działania.

Złap dystans, inną perspektywę

Co zrobiłby w tej sytuacji ktoś inny? Może Twój mentor, bohater, wzór? Co w takiej sytuacji zrobiłbym 5-10 lat temu? Jak wyglądałaby ta sytuacja gdyby ….? Co by było gdybyś nie mógł nic zrobić, nic powiedzieć itd.? Co poradziłbyś swojemu przyjacielowi, który doświadcza takiej sytuacji?

Pamiętaj, że to ty wybierasz sposób w jaki postrzegasz trudności. Poszukaj innej, niecodziennej perspektywy.

Legendarny trener Vince Lombardi tłumaczył, że pewność siebie zwycięzcy nie jest prawdziwą pewnością. Każdy jest pewny siebie gdy wygrywa. Prawdziwa pewność siebie pojawia się wtedy gdy zawodnik przegrywa, a mimo to zachowuje wiarę w siebie i uczy się na swoich błędach.

Autor wpisu: Autor: Remigiusz Kinas, coach ICF/ACC (specjalizacja – coaching efektywności), trener przygotowania mentalnego, wieloletni manager. Pracuje ze sportowcami oraz liderami. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, metodami wprowadzania trwałych zmian, zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Aktywnie uprawiający biegi długodystansowe. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.