Daj się odnaleźć … mały krok do lepszej przyszłości

Pytanie tygodnia – #1

 

„Zwracaj swoją twarz w kierunku słońca, a nigdy nie zobaczysz cienia.”

Helen Adams Keller – amerykańska głuchoniewidoma pisarka, pedagog i działaczka społeczna

Dowiesz się: nowy cykl wpisów na pozagranice.pl – „Pytanie tygodnia”. W nim jedno pytanie z krótkim komentarzem. W dzisiejszym wpisie o tym jak postrzegany jesteś przez środowisko. Jakie określisz frazy, które pomogą innym w odszukaniu Ciebie jako pracownika, partnera biznesowego, przyjaciela, pasjonata, męża, żony.

Korzyści: inspiracja, zwiększenie efektywności własnej, rozwój osobisty

Przybliżony czas czytania: 2 min

 
Pytania są narzędziem, które pozwalają uzyskać inną perspektywę. Szczególnie jeśli mówimy o rozwoju osobistym, gdzie kluczowym jest proces budowania samoświadomości. Dostarczają efektywnego sposobu pracy z samym sobą. Te, które wykraczają poza nasz nawykowy schemat myślenia posiadają największą wartość. Weryfikują nasze spojrzenie na świat i pozwalają dostrzec inną perspektywę zachodzących zmian w życiu społecznym.

Mówimy wtedy o inspiracji, przebudzeniu lub odkryciu. Dobrze sformułowane pytania i zadane w odpowiednim kontekście potrafią przyczynić się do wywołania życiowych zmian – odnalezienia tego co jest dla nas ważne, poznania źródeł naszych nieproduktywnych myśli, zbudowania długotrwałej motywacji, ułatwienia podjęcia ważnych zmian.

Nieświadoma osoba → Automatyczne myśli → Automatyczne emocje → Automatyczne działanie → Przypadkowe rezultaty

Świadoma osoba → Automatyczne myśli → Automatyczne emocje → Pytanie → Analiza → Świadomy wybór myśli → Emocje pod kontrolą → Świadome działanie → Efektywność

Niestety nie jest łatwo samodzielnie tworzyć takie pytania, które nas otwierają, wybijają ze schematu. Zadajemy je z tej samej perspektywy, z której obserwujemy problem. Często nie potrafimy wyjść poza ograniczenie, uwolnić się. Dlatego inspirują nas rzeczy z zewnątrz – doświadczenia innych, pytania z książek, naszych przyjaciół, coachów lub mentorów. Te dostarczają innego świata przez co mają dla nas tak wielkie znaczenie.

Właśnie na blogu uruchamiam nowy cykl wpisów. Nazwałem go „Pytaniem tygodnia”. Od dnia dzisiejszego co tydzień znajdziesz krótki wpis. W nim przygotuję jedno pytanie z niewielkim komentarzem (nie więcej niż 3 akapity). Wystarczy minuta tygodniowo. Później cała zabawa będzie należała do ciebie. Znajdź chwilę na refleksję i szczerą odpowiedź. Być może odkryjesz coś czego o sobie nie wiedziałeś albo o czym dawno już zapomniałeś. Pamiętaj praktyka i regularne działanie to podstawa by dokonywać dowolnych zmian. Dam ci proces. Co tydzień jedno małe pytanie. W każdy wtorek od rana. Zaczynamy!

Pytanie nr 1

Performance Coaching - po jakich frazach

 
W ostatnim czasie dość mocno poszukiwałem osoby, która mogłaby mnie wesprzeć w projekcie strony internetowej. W wyszukiwarce wpisywałem najrozmaitsze hasła, jednak nie udało mi się odnaleźć odpowiedniej osoby, być może było to spowodowane złym doborem słów „kluczy”? Byłem przekonany, zresztą nadal jestem, że można odnaleźć wielu artystów w tej dziedzinie, jednak przez złe dopasowanie giną wśród setek różnych ofert. A należy w tym miejscu pamiętać, że każdy z nas jest kimś wyjątkowym. W tym momencie zadałem sobie pytanie: po jakich słowach kluczowych chciałbym zostać znaleziony, abym był wyróżniony w wynikach poszukiwań?

Wyszukiwarki Google użyłem jako metafory sposobu patrzenia na nas przez pryzmat innych. Pamiętajmy przy tym, że aby inni spojrzeli na nas pozytywnie to sami musimy na to zapracować. Ta metafora nie jest przypadkowa, słowa klucze są odzwierciedleniem naszych zachowań. Kiedy chcemy być odbierani jako osoby radosne to nie możemy ciągle narzekać i być smutni. Dlatego należy wzmacniać nasze mocne strony, aby również inni mogli je dostrzec. Wówczas bez problemu znajdziemy osoby, które będą się komfortowo czuły w naszym towarzystwie, co ma istotny wpływ na nasz rozwój, zarówno intelektualny jak również towarzyski.

Często szukamy na siebie pomysłów. W naszych głowach pojawiają się myśli „zrobiłbym coś, ale nie wiem co”, „nie mam na siebie pomysłu”, „otworzyłbym firmę ale nie wiem jaką”, „nie mam zleceń” lub „zmieniłbym pracę ale nikt mnie nie chce”. Pomóż światu. Stań się wyrazisty, określony. Jaką chcesz dostarczać wartość? Jakie określisz frazy, które pomogą innym w odszukaniu Ciebie jako pracownika, partnera biznesowego, przyjaciela, pasjonata, męża, żony. Pamiętaj jednak, że ludzie osiągają sukces ciężką pracą, nic nie przychodzi od razu, ale dlaczego sobie nie pomóc? Wystarczy tak niewiele, zmienić obraz siebie w swoim zwierciadle, a również inni na nas lepiej spojrzą. Pamiętaj, żałuj tylko tego, czego nie zrobiłeś.

Jeśli poczułeś się zainspirowany, pomyślałeś „o ciekawe pytanie”, „trudne”, „nigdy o tym w taki sposób nie myślałem” poproszę o jedną przysługę. Udostępnij wpis innej osobie. Może i ona odkryje w sobie coś nowego? Kto wie?

Autor wpisu: Autor: Remigiusz Kinas, coach ICF/ACC (specjalizacja – coaching efektywności), trener przygotowania mentalnego, wieloletni manager. Pracuje ze sportowcami oraz liderami. Pasjonują go tematy związane z optymalnym funkcjonowaniem, metodami wprowadzania trwałych zmian, zdrowych nawyków, strategiami motywacji, samokontroli, silnej woli. Aktywnie uprawiający biegi długodystansowe. Prowadzi swój blog o efektywnych strategiach w rozwoju osobistym – pozagranice.pl.