Utknąłem i co dalej?

Kto z nas nie utknął? Zadajemy sobie wtedy pytanie. Co dalej? W którym kierunku pójść, jakiego dokonać wyboru. Niekiedy odpowiedź wydaje się oczywista, a niekiedy problem urasta do gigantycznych rozmiarów powodując, że zatrzymujemy się i tkwimy w miejscu i … Czego potrzebujemy?

„Nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku”
Lao Tse

Potrzeba czasu. W zdecydowanej większości przypadków trwałe zmiany nie nadchodzą z dnia na dzień. Niektóre rzeczy trzeba zrealizować zaraz po przeczytaniu niniejszego tekstu, inne jutro, a jeszcze inne za tydzień, czy za miesiąc. Jedno jest pewne – zamiast stać w miejscu zacznij działać już teraz i rób to systematycznie każdego dnia. Koncentruj się na tym kim się stać zamiast co osiągnąć. Nie oczekuj jednak natychmiastowych rezultatów. Jeśli je szybko osiągnąłeś – rewelacja, masz powód do świętowania (koniecznie o to zadbaj). Jeśli nie – bądź cierpliwy – potrzeba czasu.

Zacznij małym krokiem. Kiedy myślimy o wielkich rzeczach w pierwszym momencie zwykle pojawia się ekscytacja. W chwilę później strach i spora liczba pytań, które rodzą wiele niewiadomych. Te wyciągają z ciemnych lochów nasze gremliny, które krzycząc wzmacniają obawy będące tworem naszych przekonań. Nasz system limbiczny wyrzuca kilka hormonów i albo zaczynamy walczyć albo uciekać. Co zrobić? Rusz z miejsca. Jak? Zaplanuj i zrealizuj mały, niewielki krok, który będzie tak śmieszny, tak mały, że kiedy o nim myślisz w Twojej głowie pojawia się tylko jedna myśl „nie ma możliwości by się nie udało”. Kolejnego dnia – kolejny taki mały krok. Nawyki tworzą się z czasem. Najważniejsze jest powtarzanie drobnych działań i odnoszenie sukcesów. Tak buduje się pewność siebie i wiarę, że można osiągnąć nawet skomplikowane cele.

Próbuj, próbuj aż do skutku. Każda sytuacja jest inna. Nie ma złotych recept, które pozwalają osiągnąć to czego chcemy. Nasze historie są różne. Dlatego każdy z nas potrzebuje innego podejścia do rozwiązywania problemu. Znajdź odpowiedni sposób dla siebie przez eksperymentowanie. Jak naukowiec – bądź ciekawy, bądź odkrywcą. To co odkryłeś wprowadzaj w życie. Obserwuj co się dzieje. Wyciągaj wnioski. Udoskonalaj. Udostępniaj innym. Najwięcej zabawy jest podczas działania. Jak mawiają „droga jest celem”. Osiągnięcie sukcesu, realizacja celu to potwierdzenie dobrze wykonanej pracy a zwłaszcza optymalnych działań.

Bądź kreatywny. Robiąc coś zawsze w ten sam sposób będziesz z dużym prawdopodobieństwem uzyskiwał te same rezultaty. Zrób coś inaczej? Zadaj sobie proste pytanie: jak zrobiłby to Twój autorytet, znana Tobie osoba? Poproś o poradę. Pamiętaj by eksperymentować. Dan Ariely na swoich wykładach o irracjonalności mawia – najlepszym sposobem sprawdzenia czy rzeczywistość jest rzeczywistością jest eksperymentowanie i wyciąganie wniosków oraz ich wdrażanie.